W tym wpisie dokładnie wyjaśniamy jak działa i na czym polega proces zmiękczania wody.
Woda znajduje liczne zastosowania w wielu procesach produkcyjnych – browarnictwie, produkcji soków i napojów, produkcji wody butelkowanej. W fabrykach stosowana jest woda chłodząca, a do części procesów niezbędne jest podgrzewanie wody. W tych wszystkich procesach znaczacy wpływ ma parametr twardości wody.
W wodzie rozpuszczone są liczne substancje nadające wodzie twardość. Głównie są to jony wapnia Ca2+, Magnezu Mg2+i wodorowęglany HCO3–. Substancje te odkładają się na różnych powierzchniach mających kontakt z wodą w postaci kamienia kotłowego – nieestetycznego, brzydkiego osadu, który w nadmiarze może powodować uszkodzenia urządzeń AGD i zatykanie się części układu.
Typowy zmiękczacz wody kłada się z trzech głównych elementów. Są to:
- Kolumna wypełniona złożem jonowymiennym
- Elektroniczny zawór sterujący pracą urządzenia
- Zbiornik do wytwarzania i przechowywania solanki
Do kolumny wypełnionej złożem jonowymiennym poprzez zawór sterujący dostaje się twarda, nieuzdatniona woda. Następnie w centrach aktywnych złoża następuje wymiana jonowa, podczas której rozpuszczone w wodzie cząsteczki wapnia i magnezu powodujące twardość są zamieniane na nie powodujące twardości jony sodu. Jest to kluczowy etap procesu zmiękczania wody.
Po pewnym czasie wszystkie jony sodu w złożu są już zastąpione jonami wapnia i magnezu. W tym momencie złoże utraciło zdolność jonowymienną i nie jest w stanie dalej prawidłowo zmiękczać wodę. Nie oznacza to wcale, że złoże trzeba wymienić – w tym momencie zawór sterujący rozpoczyna proces regeneracji złoża.
Regeneracja złoża polega na automatycznym odcięciu urządzenia od sieci wodociągowej (wewnętrzny zawór by-pass przepuszcza wtedy wodę niezmiękczoną, tak aby dostawa wody była nieprzerwana), a następnie pobraniu roztworu soli ze zbiornika solanki do kolumny ze złożem jonowymiennym. Solanka wypłukuje centra aktywne z jonów magnezu i wapnia i przywraca w ten sposób zdolność jonowymienną. Po procesie solankowania woda popłuczna jest w całości odprowadzana do kanalizacji, złoże znów jest bogate w jony sodu i urządzenie jest gotowe do dalszej pracy.
Wytrzymałość prawidłowo użytkowanego złoża jonowymiennego to ok. 10 lat. Prawidłowe użytkowanie sprowadza się właściwie do dbania o to, aby sól tabletkowana znajdywała się w zbiorniku solanki zawsze w prawidłowej ilości.